ΑΟ Αγρινίου : Νίκησε άγχος, διαιτησία και Χαλάνδρι [pics + HDvideo]

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μανδαλάκη ο ΑΟ Αγρινίου νίκησε το Χαλάνδρι με 76-74 παίρνοντας βαθιά βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα. Η νίκη για την ομάδα του Αγρινίου ήταν επιτακτική ανάγκη μετά από δυο συνεχόμενες ήττες από το Αίγιο στο Αγρίνιο και την Καλαμάτα εκτός.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα στην webtv του myagrinio.gr

Ο Γιάννης Μανδαλάκης με 30πόντους ηγέτης του ΑΟ Αγρινίου πηγή φωτό: AOA/Photoelements

Οι παίχτες του Γιάννη Διαμαντάκου ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παίξαν καλό μπάσκετ στην δεύτερη και τρίτη περίοδο. Όμως κάποια κενά διαστήματα στην απόδοσή τους στην τέταρτη περίοδο σε συνδυασμό με τα φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών έκαναν το ματς θρίλερ με το Χαλάνδρι να περνά μπροστά με ένα πόντο 64-65 στα μέσα της 4ης περιόδου. Όμως εκείνη ήταν η στιγμή του Γ. Μανδαλάκη καθώς οι παίχτες του ΑΟΑ άρχισαν να αγχώνονται και να ξυπνούν μνήμες από την τέταρτη περίοδο απέναντι στο Αίγιο όπου το ματς χάθηκε στις λεπτομέριες, ο ηγέτης του ΑΟ που σήμερα πέτυχε 30 πόντους με δυο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΑΟ και έκανε τους συμπαίχτες του να πιστέψουν πως μπορούν να κερδίσουν το παιχνίδι. Στα τελευταία ο ΑΟΑ κατάφερει να διατηρήσει το προβάδισμα με μερικές καλές άμυνες που έβγαλε.

Ο προπονητής του ΑΟΑ Γιάννης Διαμαντάκος σε δηλώσεις του μετά τον αγώνα χαρακτήρισε τη νίκη αυτή ανάσα βαθμολογική και ψυχολογική, ενώ στάθηκε στα κενά στην απόδοση της ομάδας που όμως δεν στοίχισαν αφού το προβάδισμα δεν χάθηκε. Ακόμη ο Γιάννης Διαμαντάκος σημείωσε πως η νίκη αυτή ήρθε χωρίς έναν από τους καλύτερους παίχτες της ομάδας που ήταν τραυματίας, του Γεωργούλα, λέγοντας χαρακτηριστικά πως η απουσία του στοίχισε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Φυσικά ο πορπονητής του ΑΟΑ στάθηκε και στον Γ. Μανδαλάκη για τον οποίο ανέφερε πως σήμερτα ήταν πολύ καλός και πρόσθεσε πως αυτό που πρέπει να κοιτάμε την ομαδική δουλειά και να υπάρχει συνέχεια στην απόδοση της ομάδας. Τέλος ο Γιάννης Διαμαντάκος ανέφερε ότι μετά τη διακοπή των Χριστουγέννων θα δούμε μια καλύτερη ομάδα καθώς πιστεύει πως μπορεί η ομάδα να βελτιωθεί μέσα από τις προπονήσεις κατά τη διάρκεια της διακοπής του πρωταθλήματος.