Ήττα στις λεπτομέρειες από ΑΕΛ για τον Αίολο Αστακού

Νίκη που τον κρατάει σε «τροχιά» πεντάδας και τον φέρνει ισόβαθμο στην τέταρτη θέση με τον Φάρο, μία εβδομάδα πριν το μεταξύ τους παιχνίδι, πήρε η ΑΕΛ με 85-78 επί του Αιόλου Αστακού. Ένα «κρεσέντο» από την περιφέρεια στην τρίτη περίοδο, ήταν μάλλον το στοιχείο που στήριξε σε καταλυτικό βαθμό την προσπάθεια των Θεσσαλών, οι οποίοι είχαν σε εκείνο το διάστημα διψήφια διαφορά και δεν πτοήθηκαν, ακόμη και όταν οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού μείωσαν σε απόσταση σουτ (78-76), με δύο περίπου λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Ο «κλοιός» της άμυνάς τους «έπνιξε» τους αντιπάλους τους, για να διατηρήσουν το πολύτιμο προβάδισμα.

ΑΕΛ-ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 85-78
Διαιτητές: Γεωργιάδης-Συμεωνίδης-Λόρτος (Μπεκιάρης)
Δεκάλεπτα: 17-17, 34-38, 66-58,85-78
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 12 (4), Πολίτης 20 (5), Σταμπουλής 6, Δεληγεώργης 10, Τσιλούλης 5 (1), Μαλτέσιος 6, Τσούτσος 12 (2), Θορστέινσον 14.
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 4, Θεοδωράκος 3 (1), Κουμπούρας 14 (2), Παπαδιονυσίου 9 (1), Κατσαρές, Γκατζιάς 7(1), Κακλαμάνος 5, Κιτσούλης 8, Κασαμπαλής 2, Χαρισμίδης 4,Λυμπάρης 8, Γκιζόγιαννης 15 (1).