Ήττες εντός για τον ΑΟ Αγρινίου, εκτός για τον Χαρίλαο Τρικούπη

Σημαντικό διπλό (67-74) σημείωσε ο Ερμής Αγιάς επί του ΑΟ Αγρινίου, σε ένα από τα ντέρμπι της ημέρας στον Όμιλο του Βορρά της Β’ Εθνικής. Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με το Ερμή να προηγείται με ένα ή δύο καλάθια, ώσπου στα κρίσιμα σημεία του τέταρτου δεκαλέπτου κατάφερε να πάρει τη νίκη. Ο “Χαρίλαος Τρικούπης”, που μακρυά από το Μεσολόγγι χάνει έδαφος, ήττηθηκε στον Πολύγυρο με 83-79. H ομάδα του Μεσολογγίου αν και προηγούνταν έστω και με βραχεία κεφαλή στο πρώτο ημίχρονο στο σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε να μένει από δυνάμεις και “πλήρωσε” το τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Πολύγυρος με επιμέρους σκορ 23-13 απέκτησε το προβάδισμα.

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ-ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ 67-74
Διαιτητές: Τσιαπλής, Κατωτικίδης
Δεκάλεπτα: 14-16, 28-29, 48-50, 67-72.
VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 2, Μπερερής 18(3), Σαπλαούρας, Τάσσος 11, Πουρνάρας, Μπαρούχας 4(1), Σταμούλης, Γκρέκας 2, Μήτσου 7, Γκόβας 16(2), Μακρής 7(1).
ΕΡΜΗΣ ΑΓ. (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 11 (3), Γκανέτσας 1, Μηλιώνης, Νταλός 2, Χαλκιάς, Κόμματος 13 (2), Περρωτής 14, Τριανταφύλλου 14 (2), Βαβάτσικος 5, Γούλας 14 (4), Αγαπίου, Φαρμάκης.

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ-ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 83-79
Διαιτητές: Φακίτσας, Ταρενίδης
Δεκάλεπτα: 22-29, 39-42, 62-55, 83-79.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 36 (1), Πετρίδης 5 (1), Παπασαραφιανός 9 (1), Βούλγαρης 9 (1), Χρηστίδης, Νησιώτης 6, Νουκάρης 23 (4) Ακριτίδης, Νίκιτς.
ΧΑΡ. ΤΡΙΚ. (Δημητριάδης): Ιωάννου 11 (2), Βουρνάς 6, Παπαδιονυσίου 13 (2), Μουράτογλου 7 (1), Τοπουζίδης, Σταυρόπουλος 3, Παπαρέγκας 10 (1), Γεωργιάδης 10, Μουρίκης 4, Ψάλτου 15.