ΑΟ Αγρινίου : Νίκη επί του Ερμή Λαγκαδά

Για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας o AO Aγρινίου επιβλήθηκε στην έδρα της του Ερμή Λαγκαδά με 77 – 74. Αυτή ήταν η 18η νίκη στο πρωτάθλημα και με 47 βαθμούς ο ΑΟΑ βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ο ΑΟ Αγρινίου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά, όμως ο Ερμής μείωσε στους 5 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η μικρή διαφορά παρέμεινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 41 – 37. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟΑ προηγήθηκε με 6 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά αντέδρασαν και πήραν προβάδισμα 1 πόντου στο 30ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά η διαφορά έφτασε τους 5 πόντους και με ψυχραιμία στις βολές ο ΑΟ Αγρινίου πήρε το ροζ φύλλο.

Στην τελευταία αγωνιστική την επόμενη Κυριακή o AOA αγωνίζεται εκτός έδρας με το Ανατόλια και με νίκη “σφραγίζει” την τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Στο σημερινό παιχνίδι που ήταν το τελευταίο φετινό εντός έδρας τα έσοδα δόθηκαν στην ΕΛΕΠΑΠ Αγρινίου.

Δεκάλεπτα: 25 – 20, 41 – 37, 53 – 54, 77 – 74.
Διαιτητές: Δημόπουλος – Καρακάσης.
VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 9(1), Μπερερής 20(1), Σαπλαούρας, Σταμούλης, Πουρνάρας, Μπαρούχας 10, Τάσσος 13, Γκρέκας 5(1), Μήτσου 14(1), Μολώνης, Μακρής 6, Δασκαλάκης.
Μ.Α.Σ. ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Παναγιώτης Αμοιρίδης): Καϊκλής, Σπουργίτης, Μήνου 5(1), Ακεψιμαΐδης 30(7), Μάρουσιτς 9(1), Αβοκάτος, Πιλκούδης 8, Μέλλιος, Γκαμούρας 14, Καντάρκος 8.