Με νίκη έκλεισε την καλύτερη χρονιά του ο ΑΟ Αγρινίου

Ο ΑΟ Αγρινίου πήρε σπουδαία νίκη επί του Πανερυθραϊκού για το μπαράζ της Β’ Εθνικής με 68-61. Με το ματς αυτό για τον αγώνα κατάταξης μεταξύ των δύο ομάδων που τερμάτισαν στην 4η θέση στον Βόρειο και στον Νότιο όμιλο της Β’ Εθνικής, που έγινε στην Ακράτα, ο ΑΟ Αγρινίου ολοκλήρωσε την καλύτερη χρονιά της ιστορίας του.

Το συγκρότημα του Χρήστου Μυριούνη έζησε και σήμερα μοναδικές στιγμές με τον κόσμο της ομάδας να έχει αγκαλιάσει το σύλλογο και να τον στηρίζει σε κάθε του αγώνα. Κάτι τέτοιο έγινε και σήμερα όταν το Αγρίνιο κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Πανερυθραϊκό με αποτέλεσμα μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες να γίνονται ένα κουβάρι και οι οπαδοί να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.

Η ομάδα του Χρήστου Μηριούνη μπήκε καλύτερα στο παρκέ και πήρε διαφορά 8 πόντων (20–12) στην πρώτη περίοδο, με το ημίχρονο, όμως, να λήγει στο +1 (32–31), καθώς ο σύλλογος της Ερυθραίας “ξύπνησε”. Στο δεύτερο ημίχρονο και την τρίτη περίοδο το Αγρίνιο πήρε ξανά προβάδισμα με 49–44, με το τελικό σκορ να ήταν 68–61 υπέρ του Αγρινίου.

Αγρίνιο – Πανερυθραϊκός 68-61
Διαιτητές: Δημόπουλος – Κωνσταντινίδου.
Τα δεκάλεπτα: 20-12, 32-31, 49-44, 68-61.
ΑΓΡΙΝΙΟ (Μυριούνης): Μπερερής 8, Τασόπουλος 12, Σταμούλης, Πουρνάρας 2, Τάσσος 7 (1), Μπαρούχας, Γκρέκας 13 (1), Μήτσου 10 (1), Μακρής 16.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 5, Καλούδας, Καλλιανιώτης 3 (1), Τσικόπουλος, Πρίτσος, Κούσουλας 11, Γιαουρτόγλου 19 (2), Τοπάλης 3 (1), Αντωνίου 6 (2), Αλεξίου 8, Γιανναλέτσος 6.