Εύκολη νίκη για την ΑΛΦΑ 93 με την Προοδευτική

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ΑΛΦΑ 93 το βράδυ του Σαββάτου (11/11), στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, επικρατώντας της Προοδευτικής με 72-35. Οι παίκτες του Χρήστου Σταυρόπουλου ήταν σαφώς ανώτεροι των αντιπάλων τους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα κι επικράτησαν εύκολα στο τοπικό ντέρμπι της Α ΕΣΚΑΒΔΕ.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες, με την ΑΛΦΑ 93 να παίρνει παρόλ’ αυτά μία μικρή διαφορά (13-7). Οι οδηγίες του Χρήστου Σταυρόπουλου στη διακοπή ήταν καθοριστικές, αφού η ΑΛΦΑ άλλαξε άρδην την εικόνα της και, παίζοντας ωραίο μπάσκετ, έφτασε τη διαφορά στους 17 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (35-18).
Η Προοδευτική έδειχνε ανήμπορη ν’ αντιδράσει και στο τρίτο δεκάλεπτο επισφραγίστηκε η κυριαρχία των γηπεδούχων. Με επιμέρους σκορ 14-6, η ΑΛΦΑ διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά της με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών (49-24). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα ήταν ακριβώς η ίδια. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν ωραίο μπάσκετ και παρόλο που στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκαν πρωτίστως οι πιτσιρικάδες (γεννημένοι του 2000 και άνω), η διαφορά αυξήθηκε εκ νέου, φτάνοντας τους 37 πόντους με τη λήξη του αγώνα (72-35).

ΑΛΦΑ 93 – Προοδευτική 72-35
Δεκάλεπτα: 13-7, 22-11, 14-6, 23-11.
ΑΛΦΑ 93 (Σταυρόπουλος): Καραπιπέρης, Παπαθανασόπουλος 14(3), Τσέλιος, Κυριαζής 3(1), Κουβέλης 11, Κόκκιος 4, Τασιολάμπρος 2, Ρέντζιος 7(1), Βατίστας 15, Παρθένης 10, Τασόπουλος 6, Σωτηρόπουλος.
Προοδευτική (Τσάσσης): Αραχωβίτης 10(1), Μουρκούσης 2, Καλαμπαλίκης 2, Ζαμπάρας 6, Τσάσσης 11(1), Τσουκαλάς 4, Ζαρκάδας, Χαντζής, Φραγκελάκης, Μολώνης, Καλαμπαλίκης, Γκρίζης.