Μόνος πρώτος ο “Χαρίλαος Τρικούπης” – Ήττα για τον ΑΟ Αγρινίου

Μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας ολοκλήρωσε τον α’ γύρο ο Χαρίλαος Τρικούπης, επικρατώντας της Γέφυρας με 75-62, πριν ακολουθήσει το ρεπό του στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου μισού της σεζόν. Οι Μεσολογγίτες είχαν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και μάλιστα προηγήθηκαν σχεδόν με +20 (41-22, 20′) στο φινάλε του πρώτου μέρους, απλοποιώντας τα πράγματα ενόψει της συνέχειας. Χωρίς να αφήσουν το πόδι από το γκάζι, συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, για να φτάσουν τελικά στη νίκη με 75-62, την 12η σε 14 αγώνες, βάζοντας παράλληλα τέλος στο νικηφόρο σερί τριών αγώνων των φιλοξενούμενων.

Ο ΑΟ Αγρινίου ηττήθηκε εκτός έδρας από το Ανατόλια με σκορ 75 – 62. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΑΟΑ να χάνει στα πρώτα 45 δευτερόλεπτα με τραυματισμό το Γιώργο Μπερερή, όμως στο πρώτο δεκάλεπτο βρήκε λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 19 – 10. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 37 – 31. Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ έφτασε στο 58 – 40, ενώ στην τελική της αντεπίθεση η ομάδα του Αγρινίου μείωσε μέχρι τους 8 πόντους, όμως δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο και γνώρισε την ήττα.