Το 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Θεάτρου στο ΔΗΠΕΘΕ Αγρινίου

Ξεκινά τo Σάββατο 3 Μαρτίου 2018 το 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ θεάτρου Ν.Αιτ/νίας που διοργανώνει ο Δήμος Αγρινίου σε συνεργασία με την Διεύθυνση Β/θμιας Εκπαίδευσης Ν.Αιτωλ/νίας.

Το φεστιβάλ θα λάβει χώρα από τις 3 Μαρτίου έως τις 20 Απριλίου 2018 και θα ολοκληρωθεί με την τελετή λήξης στις 22 Απριλίου όπου θα απονεμηθούν τα αναμνηστικά διπλώματα Φέτος θα συμμετάσχουν συνολικά 28 σχολεία τα οποία είναι τα εξής: Γυμνάσιο Λευκίμμης Κέρκυρας, Γυμνάσιο-Λυκειακές τάξεις Φυτειών, Εκπαιδευτήρια «Παναγία Προυσιώτισσα», 2ο ΓΕΛ Αγρινίου, 1ο ΓΕΛ Μεσσήνης, 21ο Γυμνάσιο Πάτρας, 17ο Γυμνάσιο Πάτρας, Πειραματικό ΓΕΛ Πάτρας, Παπαστράτειο Γυμνάσιο Αγρινίου,4ο ΓΕΛ Αγρινίου,1ο ΓΕΛ Αγρινίου, Γυμνάσιο Κάτω Αχαΐας, 2ο Γυμνάσιο Καρπενησίου, Γυμνάσιο Βόνιτσας, Γυμνάσιο Αγίου Κωνσταντίνου, 5ο Γυμνάσιο Αγρινίου, 3ο ΓΕΛ Πατρών, 1ο ΓΕΛ Αργοστολίου Κεφαλονιάς, Γυμνάσιο Γουριάς,3ο ΓΕΛ Αγρινίου, Γυμνάσιο Καινουργίου, 6ο ΓΕΛ Αγρινίου, Μαθητές Αστακού, ΓΕΛ Παραβόλας, Γυμνάσιο Θέρμου & ΓΕΛ Θέρμου, Ιδιωτικό Γυμνάσιο Εκπαιδευτηρίων «Πάνου», Γυμνάσιο Μοναστηρακίου, Γυμνάσιο Καλυβίων, 5 εκ των οποίων ανήκουν σε άλλους Νομούς .

Επίσης συμπαραστάτης στην προσπάθεια των παιδιών θα είναι και φέτος η Καλλιτεχνική Επιτροπή η οποία αποτελείται από τους : Μικέλλη Γιώργο – Θεατρολόγο, Παπαθανάση Γιάννη – Ηθοποιό, Ζαρκάδα Κάτια – Ηθοποιό, Χατζηγεωργίου Παναγιώτη – Εκπαιδευτικό και Τσιρώνη Μαίρη – Εκπαιδευτικό – Μουσικό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 9ου ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΑΤΡΟΥ
(όλες οι παραστάσεις παρουσιάζονται στις 8μ.μ στην αίθουσα του ΔΗΠΕΘΕ Αγρινίου)
3 ΜΑΡΤΙΟΥ
Γυμνάσιο Λευκίμμηs Κέρκυραs
«Σαν το αλάτι και ακόμα παραπάνω» Λαϊκό παραμύθι
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Δημητριάδου Μακρίνα, Γκίνηs Σπύρο, Ρούπα Δήμητρα
4 ΜΑΡΤΙΟΥ
Γυμνάσιο-Λυκειακέs τάξειs Φυτειών
«Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω» του Ντάριο Φο
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Βλάχου Ευαγγελία, Κοντοδήμοs Δημήτριοs, Αντωνάκοs Αντώνηs
6 ΜΑΡΤΙΟΥ
Εκπαιδευτήρια «Παναγία Προυσιώτισσα»
«Ανθισμένες Μανόλιες» του Robert Harling
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Μελικόκη Δήμητρα, Σαπλαούρα Βασιλική, Καλταμπάνη Μαρία
7 ΜΑΡΤΙΟΥ
2ο ΓΕΛ Αγρινίου
«Όρνιθες» του Αριστοφάνη
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Σταθόπουλοs Παναγιώτηs, Κυλάφη Σπυριδούλα
8 ΜΑΡΤΙΟΥ
1ο ΓΕΛ Μεσσήνηs
«Βάκχες» του Ευριπίδη
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Φουσιάνηs Νικόλαοs, Ρακιντzή Αγγελική
9 ΜΑΡΤΙΟΥ
21ο Γυμνάσιο Πάτραs
«Καταχνιά: Στιγμές Ιστορίας» του Σ. Πλούμη- Β. Αλμπάνη
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Πλούμη Σταυρούλα, Αλμπάνη Βασιλική, Σολδάτου Αγαθή
11 ΜΑΡΤΙΟΥ
17ο Γυμνάσιο Πάτραs
«Νεφέλεs» του Αριστοφάνη
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Νικολουτσοπούλου Κατερίνα, Κασπαρήs Ανδρέαs
12 ΜΑΡΤΙΟΥ
Πειραματικό ΓΕΛ Πάτραs
«Ρlayng Doctor» του Billy ναη Zandt & .33Π8 Milmore
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Γάκηs Παναγιώτηs, Φιλοσόφου Μαρία, Στρεπέλια Ιωάωα
13 ΜΑΡΤΙΟΥ
Παπαστράτειο Γυμνάσιο Αγρινίου
«Περί όνου σκιάς» του Φρήντριχ Ντύρενματ
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Γουρνάρηs Ναπολέων, Παναγιωτακοπούλου Κασσάνδρα, Τσαμπαλά Ελένη
14 ΜΑΡΤΙΟΥ
4ο ΓΕΛ Αγρινίου
«Αγγέλα» του Σεβαστίκογλου
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Χρήστοs Παναγιώτου, Τάχα Ουρανία, Κοσμά Βασιλική
15 ΜΑΡΤΙΟΥ
1ο ΓΕΛ Αγρινίου
«Ψέμα στο Ψέμα» του Άντονι Νίλσον
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Κόπο Κωνσταντίνα, Κατσιγιάννηs Θωμάs, Τσουκαλά Βασιλική, Καποδίστριαs Νικόλαοs
17 ΜΑΡΤΙΟΥ
Γυμνάσιο Κάτω Αχάϊαs
«Η επανάσταση των φτερών» τηs Αναστασία Μπάίλα
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Παπαδημητρόπουλοs Βασίλειοs, Ντουφεξή Ασπασία
19 ΜΑΡΤΙΟΥ
2ο Γυμνάσιο Καρπενησίου
«Ο μπακαλόγατος» του Χρ. Γιαωακόπουλου
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Ιανθιώτη Ευμορφία, Κοτρώνηs Νικόλαοs
20 ΜΑΡΤΙΟΥ
Γυμνάσιο Βόνιτσαs
«Φωνάζει ο Κλέφτης» του Δημήτρη Ψαθά
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Ζαχαράκηs Κωνσταντίνοs, Αραβανήs Κωνσταντίνοs, Παλούκη Καλλιρόη
21 ΜΑΡΤΙΟΥ
Γυμνάσιο Αγίου Κωνσταντίνου
«Φουλαρίμπα» τηs Νικολακοπούλου Ιωάωαs
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Νικολακοπούλου Ιωάωα, Κούρτη Μαρία, Τσούνη Μαρία
22 ΜΑΡΤΙΟΥ
5ο Γυμνάσιο Αγρινίου
«Σμύρνη- Αλησμόνητη πατρίδα» τηs Πουδαρά Βλωτίναs
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Πουδαρά Βλωτίνα, Αλεξάκη Αφροδίτη
23 ΜΑΡΤΙΟΥ
3ο ΓΕΛ Πατρών
«Προμηθέας Δεσμώτης» του Αισχύλου
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Μπόμπολη Ειρήνη, Αποστολοπούλου Σοφία
24 ΜΑΡΤΙΟΥ
1ο ΓΕΛ Αργοστολίου Κεφαλονιάs
«Ο κατά φαντασίαν ασθενήs» του Μολιέρου
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Μαγουλά Ζαφειρούλα, Ανδρεάτου Γεωργία, Αντωνάτου Θάλεια
26 ΜΑΡΤΙΟΥ
Γυμνάσιο Γουριάs
«Δον Καμίλο» του Σωτήρη Πατατzή
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Γεώργιοs Λούκαs, Αρχανιώτη Ελένη, Καρύμπαληs Ιωάωηs
27 ΜΑΡΤΙΟΥ
3ο ΓΕΛ Αγρινίου
«Η Βεγγέρα» του Ηλία Καπετανάκη
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Δημοβασίλη Βενετία, Καψάλη Γεωργία, Λύγδαs Χρήστοs
28 ΜΑΡΤΙΟΥ
Γυμνάσιο Καινουργίου
«Το μυστικό τηs Κοντέσσαs Βαλέραιναs» του Γρηγόριου Ξενόπουλου
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Πιστιόλα Φωτεινή, Παπασωτήρηs Γεώργιοs, Φραγκούλη Παναγιώτα
29 ΜΑΡΤΙΟΥ
6ο ΓΕΛ Αγρινίου
«Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων» του Λιούιs Κάρολ
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Καλογεράs Παύλοs, Μιχοπάνου Ειρήνη, Σάρρα Μαρία
30 ΜΑΡΤΙΟΥ
Μαθητέs Αστακού
«Ο κύκλος με την κιμωλία» του Μπρεχτ
Υπεύθυνοs καθηγητήs: Πιτσιούλαs Λάμπροs
16 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
ΓΕΛ Παραβόλαs
«Υβόννη: Η Πριγκίπισσα τηs Βουργουνδίαs» του Γκόμπροβιτs Βίτολ
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μίκροβα Βασιλική
17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
Γυμνάσιο Θέρμου & ΓΕΛ Θέρμου
«Απόψε αυτοσχεδιάζουμε» του Λουίτzι πιραντέλλο
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Κούκου Αλεξάνδρα, Σταμούλη Γερασιμούλα, Σύρρου Αγλαία, Θεολογίτηs Βενέδικτοs
18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
Ιδιωτικό Γυμνάσιο Εκπαιδευτηρίων «Πάνου» (Ναύπακτοs)
«Οταν έφυγαν τ” αγάματα» τηs Αγγελικήs Δαρλάση
(Θεατρική προσαρμογή-Μαγιώνου Αδαμαντία)
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Γουρδούπηs Χρήστοs, Μπαλαμπάνη Ανδριάννα
19 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
Γυμνάσιο Μοναστηρακίου
«Το ταξίδι της Χαλιμά» (Θεατρική διασκευή του ομώνυμου παραμυθιού) του Νίκου Καλαϊτzίδη
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Μάρη Μαρία, Πρέντzαs Κωνσταντίνοs
20 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
Γυμνάσιο Καλυβίων
«Ο μπακαλόγατοs» του Χρ. Γιαννακόπουλου
Υπεύθυνοι καθηγητέs: Κολοκύθα Γεωργία, Γοργολίτσαs Ηλίαs, Παπαναγιώτου Αθανασία