Σπουδαία νίκη του παιδικού της ΑΛΦΑ 93 στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Πραγματοποιώντας ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο (35-03), οι παίδες της ΑΛΦΑ 93 έφτασαν σε άνετη νίκη επί της Ευρώπης Πευκοχωρίου (62-34), το απόγευμα της Τετάρτης 11 Απριλίου, στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Θεσσαλονίκη από τις 11 έως τις 15 Απριλίου.

Οι Αγρινιώτες τα έδωσαν όλα στο πρώτο ημίχρονο και, κλείνοντας πολύ καλά τους διαδρόμους, αλλά και το δυνατό σημείο του Πευκοχωρίου, την περιφέρεια, ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς να δεχτούν πόντο (14-0)! Η πιεστική άμυνα συνεχίστηκε και απέδωσε καρπούς, αφού οι παίκτες του Ντ. Καραπιπέρη έφτασαν τη διαφορά στο +32 με τη λήξη του ημιχρόνου (35-03) και, εν μέρει, κλείδωσαν τη νίκη από πολύ νωρίς!Στην επανάληψη έγινε διαχείριση της μεγάλης διαφοράς και δόθηκε χρόνος συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, οι οποίοι έδωσαν όλοι τον καλύτερό τους εαυτό και βοήθησαν τα μέγιστα για την τελική επικράτηση με 62-34.

Δεκάλεπτα: 14-0, 35-3, 49-16, 62-34.
Για την ΑΛΦΑ 93 αγωνίστηκαν οι: Χρήστου 6, Ρήγας 7, Παπαχρήστος W. 10(1), Καλαμπόκας 3(1), Σαράκης 3(1), Λυμπέρης 7, Παπαχρήστος 6, Καρκαμπούνας 6, Τασιολάμπρος 4, Λάμπρης 8, Βαζούκης 2, Τσιλιμπώκος.

Καραπιπέρης: «Είχαμε πίστη και δύναμη»
Ο επικεφαλής της αποστολής και προπονητής της ομάδας Ντίνος Καραπιπέρης σημείωσε μετά το τέλος του αγώνα σε δήλωσή του: «Πολύ καλό ξεκίνημα για την ομάδα μας απέναντι σε μία πολύ αξιόμαχη και πολύ καλή ομάδα. Μπήκαμε με πολύ πίστη και δύναμη στο παιχνίδι. Καταφέραμε κάτι πολύ σημαντικό στην άμυνά μας ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και πατήσαμε πάνω σε αυτό το ξεκίνημα, για να φτάσουμε στη νίκη.Σταματήσαμε το δυνατό τους όπλο και παίζοντας έξυπνες άμυνες φτάσαμε στο 35-3 του πρώτου ημιχρόνου. Δώσαμε χρόνο σε όλους τους παίκτες και κάναμε συντήρηση δυνάμεων, γιατί ακολουθεί ένα δύσκολο πρόγραμμα τεσσάρων αγώνων κάθε μέρα μέχρι το Σάββατο. Ευελπιστούμε για το καλύτερο. Πολλά μπράβο και πάλι στα παιδιά, που έδωσαν και την ψυχή τους σε αυτό το πρώτο παιχνίδι».