ΜΙΝΙ 2002: Κέρδισε τον Παναιτωλικό κι έκανε το “9 στα 9” η ΑΛΦΑ 93

Το 9×9 έκανε το τμήμα ΜΙΝΙ 2002 της ΑΛΦΑ 93 επί του Παναιτωλικού με 42-55, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου την Κυριακή (3/4) κι ενώ απομένει μόλις μία αγωνιστική για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.
Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη δεν ήταν όσο καλοί ήταν σε προηγούμενα παιχνίδια, ωστόσο κατάφεραν να κερδίσουν εκτός έδρας την αξιόμαχη ομάδα του Παναιτωλικού. Η ΑΛΦΑ μπήκε μουδιασμένα στο πρώτο δεκάλεπτο στο παρκέ (13-6), αλλά πέρασε στην αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο φτάνοντας στην ανατροπή του σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου (23-26).
Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρχε απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι (11-11 επιμέρους σκορ), με τους γηπεδούχους να μένουν κοντά στο σκορ. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και με επιμέρου σκορ 8-18 έφτασαν σε ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα, την 9η σε αντίστοιχα παιχνίδια, με τελικό σκορ 42-55.
Εξαιρετικοί για την ΑΛΦΑ ο Δ. Παπαχρήστος (11π.) με 1 τρίποντο, ο Τασιολάμπρος (11π, 1 τρίποντο) και ο Χρήστου (8π.).
ΜΙΝΙ 2002: Παναιτωλικός – ΑΛΦΑ 93 42-55.
Δεκάλεπτα: 13-6, 10-20, 11-11, 8-18.
ΑΛΦΑ 93 (Ντίνος Καραπιπέρης): Λάμπρης 4, Παπαχρήστος Δ.Ν. 2, Σιαδήμας, Τασιολάμπρος 11(1), Κύρκος, Λυμπέρης 4, Καλαμπόκας 4, Τσιλιμπώκος 2, Παπαχρήστος Δ. 11(1), Βαζούκης 9, Χρήστου 8.
* Επόμενος και τελευταίος αγώνας στον Β Όμιλο για την ΑΛΦΑ 93 είναι με τον Πήγασο στο ΔΑΚ Αγρινίου, στις 9 Απριλίου (στις 18:00).