Ήττα για τον Αίολο Αστακού από τον Φάρο Κερατσινίου

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών γνώρισε ο Αίολος Αστακού, ο οποίος έχασε στην έδρα του Φάρου Κερατσινίου με 92-81 για τη 2η αγωνιστική. Στο 1ο ημίχρονο η διαφορά ήταν μικρή και γινόταν ντέρμπι πόντο-πόντο. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο τρίτο δεκάλεπτο και εκεί ουσιαστικά απέκτησαν το προβάδισμα για την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Ο Αίολος δεν έπαιξε ιδιαίτερα καλά στην άμυνα, καθώς δέχτηκε 92 πόντους, αν και ρόλο σε αυτό έπαιξαν και τα πολλά φάουλ που δεν επέτρεψαν στους παίκτες να παίξουν δυνατή άμυνα. Το σύνολο του Μιχάλη Κουταλιανού είχε μαχητικότητα και πάλεψε για να γυρίσει το παιχνίδι χωρίς να τα καταφέρει. Ο Νίκος Κακλαμάνος ήταν πρώτος μας σκόρερ με 13 πόντους, ενώ οι Γιώργος Μπρόζος κι Ανδρόνικος Γκιζόγιαννης είχαν από 11 έκαστος. Κατά τη διάρκεια του ματς τραυματίστηκε στην κλείδα ο Νίκος Κατσαρές και σύντομα θα εκτιμηθεί η κατάστασή του. Ο Αίολος συνεχίζει και το Σάββατο υποδέχεται τον Αμύντα στο γήπεδό του με στόχο την επιστροφή στις νίκες.

ΦΑΡΟΣ – ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 92-81
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 41-40, 70-57, 92-81
Διαιτητές: Κατραχούρας-Αναστόπουλος Αντ.-Κοντίλης
Φάρος Κερατσινίου (Τζήμας): Τζόρτζεβιτς 12, Βασιλόπουλος 7 (1), Κουντουράς 9 (3), Καράμπουλας 14 (1), Μπατής, Πετροδημόπουλος 13, Κακαρούδης 19-2, Filipp;akow, Δημάκος 13 (2), Κατούφας 7 (2), Παπαδόπουλος 3(1).
Αιολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 11 (3), Θεοδωράκος 2, Κουμπούρας 9 (9), Παπαδιονυσίου 9, Κατσαρές 5 (1), Κακλαμάνος 13 (2), Γκατζιάς 2, Κιτσούλης 8 (1), Κασαμπαλής 2, Χαρισμίδης 9, Λυμπάρης, Γκιζόγιαννης 11 (1).