Οδοστρωτήρας ο Αίολος Αστακού στη Λάρισα – Νίκη με 64-90

Ο Αίολος Αστακού έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη ΓΣΛ (90-64) και πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση πέτυχε μια άνετη νίκη.

Το πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο των «πρασίνων» ήταν και εκείνο που έκρινε ουσιαστικά το ματς από νωρίς καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν μουδιασμένοι στο παρκέ και δεν μπορούσαν να βρουν στόχο με αποτέλεσμα ο Αίολος να εκμεταλλευτεί το γεγονός και να προηγηθεί στο 10’ με 5-32. Ο Γυμναστικός προσπάθησε να ισορροπήσει στην δεύτερη περίοδο, αλλά η απόσταση ήταν ήδη μεγάλη σε ότι αφορά το σκορ με το ημίχρονο να λήγει με σκορ το 24-52 για τους φιλοξενούμενους.

Με ένα μικρό σερί στην αρχή της επανάληψης μείωσε ο ΓΣΛ, αλλά η κακή μέρα τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα είχε φανεί εξαρχής με συνέπεια η «ψαλίδα» να μην μπορεί να κλείσει και το 30’ βρήκε τον ΓΣΛ και πάλι πίσω στο σκορ με 49-70. Διαδικαστικό ήταν πια το τελευταίο δεκάλεπτο με την διαφορά να μην πέφτει και τελικά ο ΓΣΛ να γνωρίζει την ήττα με τελικό σκορ το 64-90.

Διαιτητές: Ξενικάκης, Ευφραιμίδης, Σιμητόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 5-32, 24-52, 49-70, 64-90.
ΓΣΛ (Μπουλιάκης): Τόζιος 12 (2), Τσούμας Σ. 1, Νίκολιτς 3, Χαιρετίδης, Κούτρας 12, Μπέμπης 3 (1), Τσουράκης 10, Γκιουλέκας 8 (1), Σπυρόπουλος 15, Τσούμας Γ. Γουμενόπουλος.
Αίολος Αστακού: Μπρόζος 12 (4), Κουμπούρας 18, Παπαδιονυσίου 11 (2), Κατσαρές, 4, Γκάτζιας 3, Κακλαμάνος 21 (3), Κιτσούλης 6, Κασαμπιάλης 2, Χαρισμίδης 4, Λυμπάρης 3, Γκιζογιάννης 6.