Πρώτη εντός έδρας ήττα για τον ΑΟ Αγρινίου από τον Κεραυνό Αιγίου [pics + HDvideo]

Την πρώτη του ήττα στο Αγρίνιο γνώρισε ο ΑΟ Αγρινίου με 61-65 από τον Κεραυνό Αιγίου στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου.

Δείτε αναλυτικά στιγμιότυπα από το παιχνίδι στην webtv του myagrinio.gr

Το ματς αν και κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα στο σκορ, είχε πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τις δυο ομάδες να δίνουν η μία στην άλλη τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. O AO Αγρινίου αν και στο τρίτο δεκάλεπτο φαίνονταν ότι είχε το momentum να πάρει το ματς, στο 4ο δεκάλεπτο παρουσίασε αδυναμίες στην άμυνα με αποτέλεσμα να δεχθεί πολλά εύκολα καλάθια από τον Κεραυνό Αιγίου, ενώ από την άλλη στην επίθεση ήταν άστοχος ιδίως από την περιφέρεια.

Η ομάδα του Γ. Διαμαντάκου παρά τις δύο συνεχόμενες νίκες στις προηγούμενες αγωνιστικές και την καλή ψυχολογία, γνώρισε την ήττα κυρίως εξαιτίας του άγχους που επήλθε στην ομάδα στο 4ο δεκάλεπτο όταν ο αντίπαλος άρχισε να ευστοχεί από την περιφέρεια. Μανδαλάκης, Λαμπρόπουλος και Γεωργούλας ξεχώρισαν σε απόδοση ώστοσο αυτό δεν έφτανε για να πάρει την νίκη ο ΑΟΑ. Η ομάδα του ΑΟ Αγρινίου στην επόμενη αγωνστική θα ταξιδέψει στην Καλαμάτα απέναντι στην τοπική ομάδα και θα έχει την ευκαιρία απέναντι σε μια ισάξια -αν όχι κατώτερη ομάδα- να “διορθώσει” την σημερινή ήττα με ένα διπλό.

Δείτε αναλυτικά το φωτορεπορτάζ του αγώνα:

ΑΟ Αγρινίου – Κεραυνός Αιγίου 61-65
Διαιτητές: Παπανικολάου – Καρδάρης
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 27-32, 47-43, 61-65
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Καλαπανίδας 3, Σταυρόπουλος 4, Μπαρούχας 2, Μανδαλάκης 13 (1), Λαμπρόπουλος 14, Γεωργούλας 18 (1), Μπάλλας 2, Ντόβας 5 (1).
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Λιόνας): Κορακιανίτης, Τσενεμπής, Μοσχοβάκης 15 (2), Κεφαλάς 29 (3), Ζεγκίνογλου 14, Τσεκλένης 2, Μάγλος 5.

Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής ξεχώρισε το “φρένο” στο αήττητο του Πόλις που έβαλε ο Εθνικός, ο οποίος νίκησε την ομάδα της Καλλιθέας με 82-73.