Νίκη για τον ΑΟ Αγρινίου κόντρα στην Πεντέλη

Σημαντική νίκη πέτυχε σήμερα ο ΑΟ Αγρινίου στο ΔΑΚ επικρατώντας με 82-64 της Πεντέλης. Ωστόσο ο αγώνας ήταν αρκετά επεισοδιακός και σε μεγάλο μέρος του επικράτησε ένταση, αφού και στο ημίχρονο αλλά και μετά τη λήξη του αγώνα υπήρχαν μικροσυμπλοκές ανάμεσα στους παίχτες των δυο ομάδων.

ΑΟ ΑγρινίουΟ ΑΟΑ πάντως ήταν αρκετά καλύτερος με ηγήτη τον Λαμπρόπουλο, που έκανε ατομικό ρεκόρ πόντως για φέτος με 33, κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει μια σημαντική διαφορά στο σκορ. Η Πεντέλη πάλεψε το παιχνίδι όσο μπορούσε στο πρώτο ημίχρνο και για ένα διάστημα στο 3ο δεκάλεπτο, από εκεί και ύστερα όμως παραδόθηκε στις ορέξεις της ομάδας του Γ. Διαμαντάκου που με δυνατή άμυνα και τις εμπνεύσεις των Λαμπρόπουλο κυρίως Μπαρούχα και Μήτσου στην επίθεση. Μετά τη λήξη του αγώνα και με αφορμή διάφορα φάλτσα της διαιτήσιας στη διάρκεια του αγώνα, υπήρξε ένταση ανάμεσα στις δυο ομάδες, με παίχτες και παράγοντες των δυο ομάδων να αλληλοκατηγορούνται. Ένταση υπήρξε ανάμεσα και στους δυο πρτοπονητές, εν τέλει τα πνεύματα ηρέμησαν ανάμεσα στις δυο ομάδες χωρίς να υπάρξει κάποια συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-38, 65-43, 82-64
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Πατίκας, Σαπλαούρας, Λαμπρόπουλος 33(6), Τεπετίδης 8, Μπαρούχας 11(1), Τερσενίδης 7(1), Κόκκιος, Μήτσου 7(1), Τρυφωνόπουλος 5, Κουδούνας, Σαμουρέλης 11(1)
ΠΕΝΤΕΛΗ (Καρακώστας): Καρκανίδης 4(1), Μάντζος 5, Ταμπάκης, Παρασκευόπουλος 11(1), Μανιάτης 6, Γκαϊντασοφ 10, Μαρκομιχάλης 11, Χαρτοματζίδης 6, Πρέκας, Μπίγκος, Φιλιππόπουλος 12, Πολυδώρου