Πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο η ΑΛΦΑ με τον ΠΑΣ Ναυπάκτου

Την ήττα με 62-70 γνώρισε η ΑΛΦΑ 93 στην έδρα της από τον ΠΑΣ Ναυπάκτου, το περασμένο Σάββατο (5/12), στο πλαίσιο της 7ης Αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ. Οι Αγρινιώτες πλήρωσαν την κακή τους παρουσία στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έχασαν το προβάδισμά τους και ηττήθηκαν από την ομάδα της Ναυπάκτου.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και δυσκόλεψαν ιδιαίτερα την ΑΛΦΑ στο ξεκίνημα. Ωστόσο, οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη ανέκαμψαν και κράτησαν τη διαφορά στον πόντο με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (16-17). Στη δεύτερη περίοδο, με εξαιρετική δουλειά στην επίθεσή της, η ΑΛΦΑ έφτασε σε ένα επιμέρους σκορ 22-15, που έφερε προβάδισμα 6 πόντων στο ημίχρονο (38-32).
Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους και τον ρυθμό τους. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν σχεδόν καταστροφικό για την ΑΛΦΑ, που πέτυχε μόλις 6 πόντους και μοιραία βρέθηκε πίσω στο σκορ με τη λήξη του δεκαλέπτου (44-48). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι με μπαράζ επιθέσεων έφτασαν σε μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα με τελικό σκορ 62-70.
Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Σταυρόπουλος (22π.), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κουδούνας (13π.). Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Αδαμόπουλος (17π.) και Δούρος (12π.).

Δεκάλεπτα: 16-17, 22-15, 6-16, 18-22
ΑΛΦΑ 93 BC (Καραπιπέρης): Κυριαζής 10(2), Διαμάντης, Θεοφάνης 3(1), Σταυρόπουλος 22(1) , Κουβέλης 3, Ηλιού 2, Κορόζης 3(1), Βατίστας, Στραβοδήμος, Παρθένης, Κουδούνας 13, Σωτηρόπουλος 6(2)
ΠΑΣ Ναυπάκτου (Ζησιμόπουλος): Χοχτούλας, Κονίδας, Αλεξανδρής 7(1) Δούρος 12(1), Σταθάτος 4, Αδαμόπουλος 17(1), Ζησιμόπουλος 8(2), Αλεξανδρής 7(1), Ντζουμάνης, Βλαχογιάννης 4, Σταυρόπουλος 9, Βαρέλας 2.

• Επόμενο ματς για την ΑΛΦΑ με τον Λιακατά στο Αιτωλικό, το Σάββατο 12 Δεκεμβρίου (16:00).