Ήττα για την ΑΛΦΑ στο Αγρινιώτικο ντέρμπι με τη ΓΕΑ [pics]

Η ΓΕΑ ήταν η νικήτρια του μεγάλου Αγρινιώτικου ντέρμπι κόντρα στην ΑΛΦΑ 93 (70-57), το απόγευμα του Σαββάτου (23/1), σε ένα παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 11ης Αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου. Παράπονα από τη διαιτησία είχαν οι φιλοξενούμενοι, που εξέδωσαν και σχετική ανακοίνωση το βράδυ του Σαββάτου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε έχοντας καλό ρυθμό και με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και όντας πιο προσεχτικοί στην επίθεση πήραν προβάδισμα 5 πόντων (21-16), παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 14-16 στην αρχή. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΛΦΑ έφτασε στην ισοφάριση (25-25) με κύριους εκφραστές των επιθέσεών της τον Κυριαζή και τον Σταυρόπουλο, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 36-29.Στην επανάληψη οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά με τον Τάγκα και τον Γυφτάκη να πρωταγωνιστούν, η ΓΕΑ αύξησε τη διαφορά και ξέφυγε με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου στους 14 πόντους (55-41). Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η ΓΕΑ έβρισκε απαντήσεις στα καλάθια της ΑΛΦΑ και διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το τελικό 70-57.

Μετά το τέλος του αγώνα, η ΑΛΦΑ εξέδωσε ανακοίνωση για την διαιτησία του αγώνα, σημειώνοντας μεταξύ άλλων ότι «το παιχνίδι ΔΕΝ κρίθηκε από τα σφυρίγματα, καθώς η ΓΕΑ ήταν καλύτερη. Στόχος της ανακοίνωσης, ωστόσο, είναι να προβληματίσει τους ιθύνοντες, ώστε να βελτιωθούν άμεσα οι διαιτησίες, με μοναδικό σκοπό την ανάπτυξη του τοπικού μπάσκετ».

Εξαιρετικό παιχνίδι για τους γηπεδούχους έκανε ο νεαρός Γυφτάκης (21π.), ενώ και ο Τάγκας (14π.) είχε σημαντική συνεισφορά στην διαφορά που έχτισε η ΓΕΑ στο τρίτο δεκάλεπτο. Από την ΑΛΦΑ, ο Σταυρόπουλος (14π.) και ο Κυριαζής (14π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ.

Δεκάλεπτα: 21-16, 15-13, 19-12, 15-16.
ΓΕ Αγρινίου (Σταμάτης): Γυφτάκης 21(3), Τάγκας 14, Κοντονάσιος 6, Σταμούλης 7, Σταμουλάκης 12(2), Κρητικός, Μαρκουίζος 2, Σώκος, Δάρλας, Μουχάκης 8, Ρέντζιος, Γεωργομήτρος.
ΑΛΦΑ 93 (Καραπιπέρης): Κυριαζής 14(1), Διαμάντης 2, Θεοδωράκος, Σταυρόπουλος 14, Κουβέλης 7(1), Παρθένης 1, Σωτηρόπουλος 9(3), Κουδούνας 5, Θεοφάνης, Κορώζης, Τσέπας, Βατίστας 5.

• Επόμενο ματς για την ΑΛΦΑ με την ΣΚ Νικόπολη στο κλειστό του ΔΑΚ Πρέβεζας, το Σάββατο 30 Ιανουαρίου (17:00), ενώ η ΓΕΑ αντιμετωπίζει την ίδια μέρα την Άνω Πόλη Άρτας (30/1, 18:00), στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου.