Και μαθηματικά πρωταθλητής ο Αίολος Αστακού – Ηττήθηκε ο ΑΟΑ από την ΕΑΚ Θεσσαλονίκης

Ούτε η ΑΕΛ σταμάτησε τον Αίολο Αστακού, ο οποίος πέρασε από το «Αλκαζάρ» με 68-66 κι έκανε το «24 στα 24», όντας και μαθηματικά πρωταθλητής! Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού, είχαν μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο μέρος, τον έλεγχο του αγώνα κι έκλεισαν με μια ουσιώδη, όπως αποδείχθηκε, διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (44-50). Κι αυτό, γιατί όταν στο φινάλε οι Θεσσαλοί επιχείρησαν να πραγματοποιήσουν τη μεγάλη τους αντεπίθεση, προκειμένου να «σπάσουν» το αήττητο της ομάδας της Αιτωλοακαρνανίας, είχαν τις απαντήσεις για να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, παίρνοντας το ντέρμπι κορυφής και ξεπερνώντας ουσιαστικά το τελευταίο μεγάλο «εμπόδιο», βάζοντας «πλώρη» για ένα πρωτάθλημα δίχως απώλεια! Την ήττα στο κλειστό της Καλαμαριάς, με 76-68 από την ΕΑΚ Θεσσαλονίκης, υπέστη από την πλευρά του ο ΑΟ Αγρινίου και υποχώρησε στην κατάταξη. Οι Θεσσαλονικείς έφθασαν στη σπουδαία νίκη επί του συγκροτήματος του Χρήστου Μυριούνη ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι δύο αντίπαλοι κινήθηκαν πόντο πόντο καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς (19-19 στο 10’, 31-31 στο ημίχρονο), με τους γηπεδούχους να κλείνουν με ισχνό προβάδισμα το τρίτο δεκάλεπτο (50-48) και να διατηρούν την πρωτοπορία τους μέχρι και το φινάλε, πανηγυρίζοντας έτσι μόλις την έκτη φετινή νίκη τους.

ΑΕΛ-ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 66-68
Διαιτητές: Τζίμα, Τζιοπάνος
Δεκάλεπτα: 21-18, 32-32, 44-50, 66-68.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 4, Αθανασόπουλος 2, Σαριμπαλίδης, Τζήμας, Τσούτσος 23 (4), Παπαϊωάννου, Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 7 (1), Μαλτέσιος 11, Πολίτης 17 (3), Παπακώστας 2, Φιλιππόπουλος.
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 7 (1), Καλισώρας, Μπεκατώρος, Παππάς 9, Μακρής, Θανόπουλος 6 (2), Κακλαμάνος 10 (1), Κιτσούλης 9, Καλαντζής, Χαρισμίδης 11, Ψωμάς-Λυμπάρης 6, Κατσαρές 10.