Νίκη στην παράταση για τον ΑΟ Αγρινίου επί του Φίλιππου Βέροιας

Τη 19η νίκη της στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας πέτυχε η ομάδα του ΑΟ Αγρινίου που επιβλήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου του Φίλιππου Βέροιας με 89 – 85 στην παράταση.

Το αποτέλεσμα αυτό έφερε τον ΑΟ Αγρινίου στους 45 βαθμούς και βρίσκεται μόνος του στη 2η θέση της βαθμολογίας.Στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 13 πόντων. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Αντώνης Μιχάλογλου αποβλήθηκε με υπόδειξη για δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ. Η ομάδα του Γ. Διαμαντάκου αντέδρασε και ισοφάρισε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως στο φινάλε οι παίκτες του Φίλιππου προηγήθηκαν με 1 πόντο. Το παιχνίδι πήγαινε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Διονύση Καπινιάρη 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο ΑΟ Αγρινίου ισοφάρισε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες του Γ. Διαμαντάκου πήραν προβάδισμα και στο τέλος πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη.

Διαιτητές: Τσιαπλής – Κατωτικίδης.
Δεκάλεπτα: 15 – 28, 26 – 14, 24 – 24, 13 – 12, 11 – 7.
VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 20, Μπερερής 3, Μιχάλογλου 4, Καπινιάρης 18(1), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 20(1), Μήτσου 16(4), Ψαράς 8, Σαπλαούρας, Σταμίρης.
Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Δημήτρης Γκίμας): Παπαδόπουλος 2, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος 14(3), Τσιακλάγκανος 5, Καβαργύρης, Κοθράς 21(2), Παραπούρας 10(2), Σουτζόπουλος 12(1), Καντάρκος 21(3).